Prowadzimy Fundację na Rzecz Kultury WALIZKA

Działamy na terenach o trudnym dostępie do kultury, z dala od kulturalnych centrów.
Za pomocą działań twórczych  włączamy, integrujemy, wspieramy w rozwoju osoby w różnym wieku.
KRS: 0000658951
NIP: 687 196 32 71
Regon: 366357460
Kościuszki 29, 38-500 Sanok
fundacjawalizka@gmail.com   

tel. 512103504

Logo Fundacja na Rzecz Kultury Walizka. Storytelling, spektakle, Podkarpacie, muzyka na żywo, edukacja .

NAPISZ DO NAS:

Opowieści z Walizki
Łęki Dukielskie 179
Łęki Dukielskie 38-450

 

Joanna Sarnecka
512 103 504
j.sarnecka@opowiescizwalizki.pl

 

Ania Woźniak
665603909
awo@opowiescizwalizki.pl

NAPISZ DO NAS - CHĘTNIE ODPOWIEMY:

Twój mail:
Wiadomość:
wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

29 sierpnia 2022

Wyliczanki Wydzieranki. Opowieści z Walizki
i Przyjaciele

"Wchodzę w to, bo jesteście jedyną prawdziwą podwórkową kapelą jaką znam” – powiedział Jacek Mielcarek kiedy nieśmiało zapytałyśmy, czy nie zgodziłby się na muzyczną współpracę. Otóż to, jesteśmy kapelą podwórkową - śpiewamy podwórkowe piosenki – wyliczanki, dokładnie takie jakie z naszego podwórka pamiętamy. Jesteśmy z pokolenia wychowanego na trzepaku, pod śmietnikiem skakaliśmy w gumę. Podróżowaliśmy po świecie robiąc widoczki z potłuczonego szkła.  Graliśmy w „Państwa- miasta” tępą finką ze składnicy harcerskiej. Wróżyliśmy sobie z liści akacji
i braliśmy pierwszy ślub z kolegą czy koleżanką z klatki schodowej obok. Przechodziliśmy kolejne stopnie wtajemniczenia w sprawy najwyższej wagi pośród plemiennych opowieści o trupach, zakazanych miłościach, zakamarkach ciała bez wstydu, ale z dreszczem emocji.


Te wspomnienia nie są banalne, folklor dziecięcy, pośród którego dorastaliśmy,
to część niematerialnego dziedzictwa, które nas kształtowało i na naszych oczach
w zasadzie zniknęło. Chcemy zachować choć fragmenty, przywołać klimat, nastrój tamtych chwil i podać dalej w kulturowej sztafecie.

 

Wyliczanki-Wydzieranki to odważna propozycja ożywienia i opowiedzenia na nowo podwórkowych, niegrzecznych historii. Rzecz dla odważnych rodziców i dzieci, którzy zgłębiają tematy zasadnicze, lubią odczuwać dreszcze grozy, nie boją się bać, czują magiczną moc połamanych chodnikowych płyt i miłosny czar w rytmie walczyka. Dla tych, co lubią słuchać, odważą się zatańczyć, czasem chcieliby zanucić. Dzieciństwo, nawet szaro-bure, rozumieją jako wolność  realizowaną w tajnym bractwie tych, którzy przeszli inicjację wypowiadając magiczną formułę: apli papli blite blau.

 

Są to wyliczanki tradycyjne i stworzone przez nas piosenki – proustowskie magdalenki, które przywołają klimat tamtych dni, chwile spędzone w aromacie nagrzanego asfaltu przed blokiem,  nastroju ekscytacji, która towarzyszyła nam kiedy na łące za blokowiskiem pojawiał się cyrkowy namiot. Usłyszycie
piosenki, wierszyki i dźwiękowe opowieści. Jesteśmy kapelą zawołaną, która spotkała się, by wskrzesić miniony czas, zrobić na minione nowe miejsce w tu i teraz.

 

Jesteśmy grupą zawołaną, która zebrała się w 2019 roku, by wspólnie, poprzez muzyczny projekt, świętować 10-te urodziny Opowieści z Walizki. I tak powstało w sumie 20 utworów do tekstów tradycyjnych wyliczanek i tekstów autorskich będących nawiązaniem.
W składzie są więc członkinie grupy Opowieści z Walizki, są Śliczne Goździki, czyli Katarzyna Szurman i Jacek Mielcarek, jest z nami Katarzyna Brzozowska oraz Maciej Kierzkowski. Wszystkim nam bliska jest muzyka tradycyjna i - jak się okazało - szukaliśmy niezależnie sposobu na wykorzystanie, użycie i ożywienie wyliczanek, które
pamiętamy z dzieciństwa.

 

Wyliczanki - Wydzieranki to fragmenty dziecięcego folkloru, któremu chcemy zrobić nowe, muzyczne, miejsce we współczesności. Stanowią głos pokolenia wychowanego na trzepaku. To my pod śmietnikiem skakaliśmy w gumę, to my przechodziliśmy kolejne stopnie wtajemniczenia w sprawy najwyższej wagi pośród plemiennych opowieści o trupach, zakazanych miłościach, zakamarkach ciała bez wstydu, ale z dreszczem emocji. Chcemy o tym opowiedzieć, przekazać to dalej w kulturowej sztafecie. Zagramy i zaśpiewamy utworki z autorską muzyką Katarzyny Szurman i Joanny Sarneckiej nawiązujące wprost do muzyki tradycyjnej. Będą to więc poleczki, walczyki i fokstroty.