Prowadzimy Fundację na Rzecz Kultury WALIZKA

Działamy na terenach o trudnym dostępie do kultury, z dala od kulturalnych centrów.
Za pomocą działań twórczych  włączamy, integrujemy, wspieramy w rozwoju osoby w różnym wieku.
KRS: 0000658951
NIP: 687 196 32 71
Regon: 366357460
Kościuszki 29, 38-500 Sanok
fundacjawalizka@gmail.com   

tel. 512103504

Logo Fundacja na Rzecz Kultury Walizka. Storytelling, spektakle, Podkarpacie, muzyka na żywo, edukacja .

NAPISZ DO NAS:

Opowieści z Walizki
Łęki Dukielskie 179
Łęki Dukielskie 38-450

 

Joanna Sarnecka
512 103 504
j.sarnecka@opowiescizwalizki.pl

 

Ania Woźniak
665603909
awo@opowiescizwalizki.pl

NAPISZ DO NAS - CHĘTNIE ODPOWIEMY:

Twój mail:
Wiadomość:
wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

29 sierpnia 2022

Przez dziurkę od klucza. Warsztaty kreatywne Opowieści z Walizki

Warsztaty "Przez dziurkę od klucza" czyli jak popularyzować historię i tradycję poprzez sztukę opowiadania. Edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez storytelling. Opowieści z Walizki uczą i bawią.


Zastanawiasz się jak wykorzystać opowieść w edukacji? Chciałbyś w ciekawy i nowatorski sposób popularyzować lokalną historię poprzez sztukę opowiadania czyli storytelling. Chcesz wiedzieć jak wykorzystywać opowieści w edukacji dzieci i dorosłych? Zapraszamy na nasze autorskie kreatywne warsztaty sztuki opowiadania w oparciu o lokalne zasoby archiwalne. Stwórz z nami swoją opowieść. Z naszymi warsztatami chętnie gościmy w szkołach, bibliotekach, świetlicach. Spotkacie nas na kameralnych zjazdach rodzinnych i dużych festiwalach artystycznych. Podczas warsztatów, bazując na informacjach historycznych i etnograficznych oraz rycinach, obrazach i fotografiach z epoki stworzymy opowieść o dawnych bohaterach codzienności. Będziemy kolorować, wycinać, budować. Zaglądniemy w zakamarki dawnych osad i miast. Odwiedzimy wiejskie chaty i mieszczańskie kamienice. Zajrzymy do zakładów rzemieślniczych i na  kupieckie kramy. Przywrócimy do życia gwar sąsiedzkich, wielokulturowych podwórek. Efektem naszej zabawy będą przestrzenne instalacje, do wnętrza których będzie można spojrzeć przez tytułową "dziurkę od klucza". Dowiemy się czym jest sztuka opowiadania, jak tworzyć własne opowieści, swobodnie opowiadać i uczyć się poprzez storytelling.
 

Jak pracujemy? Nasze warsztaty do edukacja poprzez zabawę. Na podstawie dostarczonych przez nas materiałów tworzycie własne opowieści. W odpowiedniej skali i kontraście przygotowujemy kopie rycin, obrazów, fotografii historycznych odnoszących się do tematu warsztatu. Wspólnie z Wami poznajemy, jak wyglądało dawniej życie codzienne, czym zajmowali się mieszkańcy , jak się ubierali, jak świętowali, kogo można było spotkać na ulicy etc. Następnie z kopii dawnych fotografii i obrazów oraz przygotowanych materiałów plastycznych (papier, karton, tkaniny, wstążki, materiały naturalne), wewnątrz pudełka, tworzycie przestrzenny kolaż (place miejskie, uliczki, podwórza, wnętrza domów i zakładów rzemieślniczych, uroczystości i obrzędy, ważne wydarzenia historyczne etc.). 


W każdym pudełku zamknięta jest opowieść. Poznajemy jej strukturę i uczymy się jak ciekawie przekazać ją innym. Wspólnie zastanawiamy się w ilu wariantach można opowiedzieć historię zamkniętą w skrzyneczce i czy nasza opowieść się zmienia w zależności od słuchacza. Poznajemy storytelling czyli sztukę opowiadania. Gotowe pudełka są pamiątką dla uczestników bądź tworzymy z nich instalację artystyczną np. wystawę albo elementy gry miejskiej. 

 

Ania Woźniak – opowiadaczka, edukatorka, animatorka kultury, badaczka kultury. Warsztaty „Przez dziurkę od klucza” to jej autorski sposób na edukację poprzez sztukę opowiadania czyli storytelling. Po raz pierwszy swój pomysł zrealizowała wiosną 2013 r., w Willi Radogoszcz galerii etnograficznej, jako część wystawy stałej dotyczącej historii Grodziska Mazowieckiego od starożytności po XVIII w. Do tej pory warsztaty przeprowadziła m.in. podczas Splotów. Grodziskich Spotkań Kulturowych, w ramach projektu Muzeum na Kółkach w Grodzisku Maz. i Dukli (Muzeum Żydów Polskich POLIN), Spotkań Teatralnych InNowica, dukielskich Dni Kultury Żydowskiej, Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy w Gliwicach.  Pochodzi z Sanoka. Mieszka w Warszawie. Jako edukatorka historyczna i animatorka kultury pracuje w muzeach, przedszkolach, szkołach, urzędach, świetlicach środowiskowych, zakładach karnych.