KIM JESTEŚMY

NASZE OPOWIEŚCI

EDUKACJA

PROJEKTY

CO JESZCZE ROBIMY

KONTAKT

Pomysł, projekt graficzny i wykonanie strony: AWo awo@opowiescizwalizki.pl 

Poznawanie przeszłości przypomina patrzenie przez dziurkę od klucza. Najpierw budzi się w nas ciekawość, zmuszamy się do wysiłku, by zobaczyć postaci zapisane na kartach historii, wszystkie nam podobne, choć widoczne w wąskiej perspektywie. Dostrzegamy pierwszo- i drugoplanowych bohaterów ubranych w nazwiska, miejsca urodzenia, zawody i daty. Mamy wrażenie, że poznaliśmy ludzi żyjących za zamkniętymi drzwiami przeszłości. Po chwili dociera do nas, że to jedynie okruch jej tajemnicy...
 

Podczas warsztatów, bazując na informacjach historycznych i etnograficznych oraz rycinach, obrazach i fotografiach z epoki stworzymy opowieść o dawnych bohaterach codzienności. Będziemy kolorować, wycinać, budować. Zaglądniemy w zakamarki dawnych osad i miast. Odwiedzimy wiejskie chaty i mieszczańskie kamienice. Zajrzymy do zakładów rzemieślniczych i na  kupieckie kramy. Przywrócimy do życia gwar sąsiedzkich, wielokulturowych podwórek. Efektem naszej zabawy będą przestrzenne instalacje, do wnętrza których będzie można spojrzeć przez tytułową "dziurkę od klucza".

 

Jak pracujemy? W odpowiedniej skali i kontraście przygotuję kopie rycin, obrazów, fotografii historycznych odnoszących się do tematu warsztatu. Wspólnie z uczestnikami omówię, jak wyglądało dawniej życie codzienne, czym zajmowali się mieszkańcy , jak się ubierali, jak świętowali, kogo można było spotkać na ulicy etc. Następnie uczestnicy z kopii materiału ikonograficznego oraz przygotowanych materiałów plastycznych (papier, karton, tkaniny, wstążki, materiały naturalne), wewnątrz pudełka, stworzą przestrzenny kolaż (place miejskie, uliczki, podwórza, wnętrza domów i zakładów rzemieślniczych, uroczystości i obrzędy, ważne wydarzenia historyczne etc.).
Gotowe pudełka będą pamiątką dla uczestników bądź stworzymy z nich instalację artystyczną.


Ania Woźniak – opowiadaczka, edukatorka, animatorka kultury, archeolożka. Warsztaty „Przez dziurkę od klucza” to jej autorski sposób na poznawanie przeszłości, polskiej kultury i tradycji. Po raz pierwszy swój pomysł zrealizowała wiosną 2013 r., w Willi Radogoszcz galerii etnograficznej, jako część wystawy stałej dotyczącej historii Grodziska Mazowieckiego od starożytności po XVIII w. Do tej pory warsztaty przeprowadziła m.in. podczas Splotów. Grodziskich Spotkań Kulturowych, w ramach projektu Muzeum na Kółkach w Grodzisku Maz. i Dukli (Muzeum Żydów Polskich POLIN), Spotkań Teatralnych InNowica, dukielskich Dni Kultury Żydowskiej, Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy w Gliwicach.  Pochodzi z Sanoka. Mieszka w Warszawie. Jako edukatorka historyczna i animatorka kultury pracuje w muzeach, przedszkolach, szkołach, urzędach, świetlicach środowiskowych, zakładach karnych.

 

Kontakt:

Ania Woźniak

awo@opowiescizwalizki.pl

tel. 575 520 148

 

Dla kogo?

Dla dzieci w wieku powyżej 6 lat, młodzieży, dorosłych.

W grupach max. 30 osób

Czas trwania:
Około 3 h


Zapotrzebowanie:
Pomieszczenie wyposażone w stoły i krzesła


Cel:

- popularyzacja historii i tradycji lokalnych
- rozbudzanie kreatywności
- wzmocnienie tożsamości lokalnej
- edukacja historyczna
- edukacja plastyczna

- integracja rówieśnicza
- wzmocnienie więzi rodzinnych
- dobra zabawa